Diamenty
DIAMENT to bardzo cenny kamień szlachetny, który powstaje z krystalicznych cząsteczek węgla.
Piękno i jakość diamentu określa się za pomocą 4 cech, tzw. kryterium 4C.
ZASADA 4C- MASA, CZYSTOŚĆ, SZLIF ORAZ BARWA
1C – Carat
Jednostką masy kamienia używaną w jubilerstwie jest karat, o międzynarodowym skrócie „ct”. Jeden carat to 200 mg (0,2g). Masa ma bardzo istotny wpływ na wartość kamienia.
2C. Clarity – Czystość
Czystość diamentów jest wyznaczana przez obecność inkluzji i skaz powstałych podczas wzrostu diamentu- mniejsza ich ilość oznacza wyższą czystość, świetlistość oraz wartość.
Jest ona określana w 7 klasach czystości: LC, VVS, VS, SI, P1, P2, P3. Kamienie zaliczane do klasy LC i VVS charakteryzują się największą czystością. Najczęściej spotykane brylanty w jubilerstwie to kamienie o klasie czystości (SI) posiadające małe inkluzje dostrzegane tylko przy użyciu lupy o odpowiednim powiększeniu.
3C. Colour- Kolor
Barwa należy do najważniejszych cech jakościowych diamentów. Diamenty są jedynymi kamieniami szlachetnymi występującymi we wszystkich odcieniach. Systematyzuje je międzynarodowa skala zwana „szeregiem żółtości”. Występują również diamenty o barwach fantazyjnych.
Najbardziej cenione są diamenty o pełnej bezbarwności. W branży jubilerskiej najczęściej stosuje się diamenty o barwie od (H) do (P).
4C. Cut – Szlif
Brylantem nazywany jest OSZLIFOWANY DIAMENT.
Oceniając poprawność wykonania szlifu analizuje się proporcje kamienia i wykończenie szlifu. Najbardziej znany jest szlif brylantowy, uznany za szczyt osiągnięć w obróbce kamieni jubilerskich. Ocenia się je w skali bardzo dobre, dobre, średnie i słabe. Występują również kamienie o szlifach fantazyjnych: markiza, owal, gruszka, serce, bagieta. Brylant na ogół posiada 57 faset: 33 w górnej części (koronie), w tym największą- taflę, oraz 24 w dolnej części kamienia (pawilonie).
Brylanty to nazwa diamentów o szlifie brylantowym.